Energetski ministri Grčke, Srbije, Severne Makedonije i Bugarske sastali su se u Atini kako bi ojačali regionalnu saradnju u oblasti energetske infrastrukture, sigurnosti snabdevanja i prekograničnih povezanih projekata širom jugoistočne Evrope. Razgovori su istakli sve veću važnost zajedničkih inicijativa usmerenih na unapređenje dugoročne energetske stabilnosti i ekonomske integracije regiona.
Jedan od ključnih rezultata sastanka bio je dogovor o unapređenju saradnje na proširenju gasne rute Vertikalni koridor. Srbija i Severna Makedonija očekuju se kao prve zemlje uključene u narednu fazu razvoja transportnog koridora koji povezuje Grčku sa tržištima centralne i istočne Evrope.
Ministri su se fokusirali na jačanje regionalnih interkonekcija, povećanje otpornosti nacionalnih energetskih sistema i ubrzavanje strateških infrastrukturnih investicija koje imaju za cilj smanjenje rizika u snabdevanju i produbljivanje integracije tržišta širom jugoistočne Evrope. Četiri zemlje su se takođe saglasile da formalizuju okvir saradnje kroz redovne ministarske sastanke, a naredni skup planiran je da se održi u Srbiji u septembru.
Grčki ministar životne sredine i energije Stavros Papastavru naglasio je da se regionalna energetska saradnja sve više posmatra kao ključni instrument za stabilnost i ekonomski razvoj. Istakao je ulogu Grčke u unapređenju infrastrukturnih projekata, tržišne integracije i interkonektivnih inicijativa koje imaju za cilj jačanje i regionalne energetske bezbednosti i šire geopolitičke otpornosti.
Prema Papastavruu, sastanak je pokazao rastuće usklađivanje među učesnicama, pri čemu saradnja sada prelazi u fazu konkretne realizacije projekata usmerenih na obezbeđivanje dugoročne sigurnosti snabdevanja energijom i podršku održivom ekonomskom razvoju širom regiona.






