Severna Makedonija je ponovo pokrenula radove na dugo odlaganoj interkonekciji elektroenergetskog sistema sa Albanijom, nakon što je operator prenosnog sistema MEPSO objavio nastavak projekta 400 kV dalekovoda i izbor novog pristupa realizaciji.
Projekat je osmišljen tako da direktno poveže prenosne mreže dve zemlje, što se očekuje da značajno ojača sigurnost snabdevanja električnom energijom i unapredi regionalnu trgovinu električnom energijom širom Balkana.
Na strani Severne Makedonije, projekat uključuje izgradnju dalekovoda dužine 97,5 kilometara, nove trafostanice u blizini Ohrida, kao i dodatnog polja u trafostanici u Bitolju. Nadležni su postavili rok za završetak od 30 meseci, sa ciljem ubrzanja integracije sa susednim energetskim sistemima.
Finansiranje projekta podržala je Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD), koja je odobrila kredit od 37 miliona evra, uz dodatnih 12 miliona evra granta kroz Investicioni okvir za Zapadni Balkan (WBIF). Ukupna vrednost investicije, međutim, nije javno objavljena.
Projekat je prvobitno ušao u fazu izgradnje početkom 2022. godine, ali je realizacija kasnije bila prekinuta. Krajem 2024. godine, MEPSO je raskinuo ugovor sa kompanijom Energo-invest, navodeći neispunjavanje obaveza i dodatne zahteve za plaćanje. Nakon toga, u aprilu 2025. raspisan je novi tender za izvođača radova kako bi se projekat nastavio.
U međuvremenu, Albanija je započela izgradnju svog dela interkonekcije krajem 2023. godine. Ponovno pokretanje radova na strani Severne Makedonije predstavlja ključan korak ka završetku ovog prekograničnog povezivanja, koje bi trebalo da unapredi stabilnost regionalne mreže i podrži dublju integraciju tržišta.






