Srbija bi mogla do 2032. godine da bude u poziciji da pređe ka izgradnji nuklearne elektrane, prema rečima ministarke rudarstva i energetike Dubravke Đedović, dok zemlja napreduje u početnoj fazi svog nuklearnog energetskog programa.
Ministarka je održala razgovore sa koordinatorima podgrupa u okviru međuministarske stručne radne grupe zadužene za procenu da li Srbija treba da razvija nuklearnu energiju. Razgovori su bili usmereni na pripremu neophodnih studija izvodljivosti za prvu fazu programa.
Ona je istakla da je Srbija prošle godine završila preliminarnu tehničku studiju o mirnodopskoj primeni nuklearne energije i da je sada ušla u početnu fazu šireg procesa. Većina projektnih zadataka za ovu fazu je definisana, a trenutni prioritet je brzo pokretanje postupaka nabavke za potrebne studije.
Očekuje se da će ove studije sprovoditi domaći i međunarodni stručnjaci i institucije, i one će obuhvatiti ključne oblasti koje moraju biti razmotrene pre donošenja konačne strateške odluke. To uključuje tehničke, ekonomske, ekološke i regulatorne aspekte razvoja nuklearne energije.
Ministarka Đedović je takođe navela da je Francuska agencija za razvoj izrazila interesovanje da finansira deo analitičkog rada potrebnog u ovoj fazi. Ova podrška bi obuhvatila obuku kadrova, izbor lokacije, ulogu domaće industrije i komunikaciju sa javnošću, a sprovodila bi se u saradnji sa francuskom energetskom kompanijom Électricité de France.
Vlada ima cilj da sve neophodne studije budu završene do sredine sledeće godine. Ukoliko se ovaj plan ostvari, Srbija bi mogla do 2032. godine biti spremna da izabere tehnologiju i započne fazu ugovaranja za buduću nuklearnu elektranu.
Prema ovom scenariju, nuklearna elektrana u Srbiji bi potencijalno mogla početi da isporučuje električnu energiju mreži nakon 2040. godine, što bi predstavljalo važan korak u dugoročnoj energetskoj strategiji zemlje.






