Sa samo nekoliko dana preostalo do roka koji je odredila Kancelarija za kontrolu strane imovine SAD (OFAC), i dalje postoji neizvesnost oko buduće vlasničke strukture srpske naftne kompanije NIS, pošto su srpske vlasti nezadovoljne predloženim rešenjima koje nudi MOL Grupa.
Sjedinjene Američke Države su ranije produžile operativnu dozvolu NIS-u do 16. juna, ali je OFAC istovremeno postavio i čvrst rok do 22. maja za završetak prodaje ruski kontrolisanog udela od 56,15% u kompaniji. Ovaj zahtev ima za cilj izbegavanje uvođenja sankcija povezanih sa ruskim energetskim sektorom.
Pregovori između srpskih zvaničnika i MOL-a intenzivirani su nakon što je mađarska kompanija u aprilu nagovestila da bi dugoročno zadržala rad rafinerije u Pančevu ukoliko postane većinski vlasnik. Međutim, uprkos tim garancijama, ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović naglasila je da ključna pitanja i dalje nisu rešena, posebno u vezi sa radom rafinerije i dugoročnom sigurnošću snabdevanja domaćeg tržišta.
Srpske zabrinutosti, kako se navodi, delimično su zasnovane na prethodnim regionalnim iskustvima sa MOL-ovim rafinerijskim operacijama. Zvaničnici i energetski analitičari strahuju od scenarija sličnog zatvaranju rafinerije Sisak u Hrvatskoj, što bi potencijalno moglo uticati na rafineriju u Pančevu koja trenutno pokriva oko 95% potreba Srbije za naftnim derivatima.
Ministarka Đedović je izjavila da Srbija neće prihvatiti bilo kakav aranžman koji bi mogao da ugrozi nacionalnu energetsku bezbednost ili smanji strateški značaj domaćih rafinerijskih kapaciteta za širu ekonomiju.
Prema navodima domaćih medija, očekuje se da će se pregovori između Srbije i MOL-a nastaviti u narednim danima, dok obe strane pokušavaju da postignu kompromis pre isteka roka za sankcije.






